RK73B2HTTE6R2J
Mfr.Part #
RK73B2HTTE6R2J
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 6.2 OHM 5% 3/4W 2010
Thick Film
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
750mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
600μm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
6.2Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Datasheets
RK73B2HTTE6R2J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2HTTE6R2J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 6.2Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C