RK73B2HTTE1R8J
Mfr.Part #
RK73B2HTTE1R8J
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 1.8 OHM 5% 3/4W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
750mW
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
1.8Ohm
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±5%
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
RK73B
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
200V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Height :
600μm
Termination :
SMD/SMT
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RK73B2HTTE1R8J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2HTTE1R8J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C