RK73B2HTTE1R1J
Mfr.Part #
RK73B2HTTE1R1J
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 1.1 OHM 5% 3/4W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
750mW
AEC-Q200
Height :
600μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±5%
Series :
RK73B
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.1Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RK73B2HTTE1R1J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2HTTE1R1J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 1.1Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C