RK73B2HTTE120J
Mfr.Part #
RK73B2HTTE120J
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 12 OHM 5% 3/4W 2010
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
12Ohm
Composition :
Thick Film
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Height :
600μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
750mW
Factory Lead Time :
6 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Series :
RK73B
Voltage - Rated :
200V
Depth :
2.5mm
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
2
Datasheets
RK73B2HTTE120J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2HTTE120J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 12Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C