RK73B2ETTD1R6J
Mfr.Part #
RK73B2ETTD1R6J
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
155°C
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
200V
Depth :
2.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
1.6Ohms
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RK73B
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Datasheets
RK73B2ETTD1R6J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ETTD1R6J
RK73B Series, Thick Film, 1.6Ohms, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C