RK73B2ERTTD6R2J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B2ERTTD6R2J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.2 OHM 5% 1/2W 1210
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Resistance :
6.2Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Series :
RK73-RT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±5%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
RK73B2ERTTD6R2J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ERTTD6R2J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 6.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C