RK73B2ERTTD1R3J
Mfr.Part #
RK73B2ERTTD1R3J
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 1.3 OHM 5% 1/2W 1210
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.3Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73B2ERTTD1R3J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ERTTD1R3J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 1.3Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C