RK73B2ERTTD131J
Mfr.Part #
RK73B2ERTTD131J
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 130 OHM 5% 1/2W 1210
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
yes
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
130Ohm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
RK73B2ERTTD131J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ERTTD131J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 130Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C