RK73B2ERTTD100G
Mfr.Part #
RK73B2ERTTD100G
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 10 OHM 2% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
10Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RK73B2ERTTD100G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ERTTD100G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 10Ohm, 0.5W 1/2W, ±2%, -55°C~155°C