RK73B2BRTTD390J
Mfr.Part #
RK73B2BRTTD390J
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 39 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance :
39Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73B2BRTTD390J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2BRTTD390J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 39Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~125°C