RK73B2BRTTD184J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B2BRTTD184J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 180K OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RK73-RT
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
180kOhm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RK73B2BRTTD184J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2BRTTD184J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 180kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~125°C