RK73B2ATTD514G
Mfr.Part #
RK73B2ATTD514G
Description
RES 510K OHM 2% 1/4W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73B
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
510kOhm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73B2ATTD514G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ATTD514G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 510kOhm, 0.25W 1/4W, ±2%, -55°C~155°C