RK73B2ATTD1R0G
Mfr.Part #
RK73B2ATTD1R0G
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 1 OHM 2% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
1Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
150V
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±2%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C