RK73B2ATTD106J
Mfr.Part #
RK73B2ATTD106J
Description
RES 10M OHM 5% 1/4W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.25mm
Military Standard :
Not
Resistance :
10MOhms
Supplier Device Package :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Published :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
150V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
125mW
Height :
500μm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
2mm
Series :
RK73B
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±5%
Datasheets
RK73B2ATTD106J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ATTD106J
RK73B Series, Thick Film, 10MOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Description: The KOA Speer Chip Resistor - Surface Mount RK73B2ATTD106J is a thick film resistor with a 0805 package size. It has a resistance of 10M Ohm with a tolerance of 5%. It has a power rating of 0.125W (1/8W) and a temperature coefficient of ±400ppm/C. It is a molded SMD automotive resistor with punched paper tape and reel packaging.
Features:
- 0805 package size
- 10M Ohm resistance
- 5% tolerance
- 0.125W (1/8W) power rating
- ±400ppm/C temperature coefficient