RK73B2ARTTD365G
Mfr.Part #
RK73B2ARTTD365G
Description
RES 3.6 MOHM 2% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
RK73-RT
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
3.6mOhm
Composition :
Thick Film
WRAPAROUND
Datasheets
RK73B2ARTTD365G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ARTTD365G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 3.6MOhm, 0.25W 1/4W, ±2%, -55°C~155°C