RK73B2ARTTD2R4J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B2ARTTD2R4J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.4 OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
150V
Resistance :
2.4Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RK73-RT
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RK73B2ARTTD2R4J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ARTTD2R4J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 2.4Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C