RK73B2ARTTD120J
Mfr.Part #
RK73B2ARTTD120J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 12 OHM 5% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Working Voltage :
150V
Resistance :
12Ohm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
RK73-RT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RECTANGULAR
Datasheets
RK73B2ARTTD120J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ARTTD120J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 12Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C