RK73B2ARTTD120G
Mfr.Part #
RK73B2ARTTD120G
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 12 OHM 2% 1/4W 0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±2%
Resistance :
12Ohm
Series :
RK73-RT
Working Voltage :
150V
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
7 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
2
Datasheets
RK73B2ARTTD120G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ARTTD120G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 12Ohm, 0.25W 1/4W, ±2%, -55°C~155°C