RK73B1JTTD563G
Mfr.Part #
RK73B1JTTD563G
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 56K OHM 2% 1/10W 0603
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
56kOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
RK73B
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
RK73B1JTTD563G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JTTD563G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 56kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C