RK73B1JTTD473J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B1JTTD473J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Series :
RK73B
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
1608
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Published :
2012
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
47kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
800μm
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thick Film
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RK73B1JTTD473J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JTTD473J
RK73B Series, Thick Film, 47kOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C