RK73B1JTTD274G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B1JTTD274G
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 270K OHM 2% 1/10W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RK73B
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
270kOhm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2%
Datasheets
RK73B1JTTD274G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JTTD274G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 270kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C