RK73B1JTTD1R2J
Mfr.Part #
RK73B1JTTD1R2J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.2 OHM 5% 1/8W 0603
Stock
150
In Stock :
150
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.2Ohms
Termination :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6mm
Series :
RK73B
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Working Voltage :
50V
Datasheets
RK73B1JTTD1R2J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JTTD1R2J
RK73B Series, Thick Film, 1.2Ohms, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C