RK73B1JTTD154J
Mfr.Part #
RK73B1JTTD154J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 150K OHM 5% 1/10W 0603
Series :
RK73B
Case Code (Metric) :
Published :
Resistance :
150kOhms
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
100mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Military Standard :
MIL-R-55342F
Ratings :
AEC-Q200
Width :
800μm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Datasheets
RK73B1JTTD154J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JTTD154J
RK73B Series, Thick Film, 150kOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C