RK73B1JTTD115J
Mfr.Part #
RK73B1JTTD115J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.1M OHM 5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Width :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
1.1MOhms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power Rating :
100mW
Height :
450μm
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Series :
RK73B
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RK73B1JTTD115J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JTTD115J
RK73B Series, Thick Film, 1.1MOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C