RK73B1JRTTD910G
Mfr.Part #
RK73B1JRTTD910G
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 91 OHM 2% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistance :
91 Ohms
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number :
RK73B1J
Product Status :
Active
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Tolerance :
±2%
Datasheets
RK73B1JRTTD910G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JRTTD910G
RK73-RT Series, Thick Film, 91 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±2%, -55°C ~ 155°C