RK73B1JRTTD3R3J
Mfr.Part #
RK73B1JRTTD3R3J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 3.3 OHM 5% 1/8W 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
3.3 Ohms
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number :
RK73B1J
Composition :
Thick Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Product Status :
Active
Datasheets
RK73B1JRTTD3R3J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JRTTD3R3J
RK73-RT Series, Thick Film, 3.3 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C