RK73B1JRTTD162J
Mfr.Part #
RK73B1JRTTD162J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.6K OHM 5% 1/10W 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Base Product Number :
RK73B1J
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.6 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Failure Rate :
Datasheets
RK73B1JRTTD162J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JRTTD162J
RK73-RT Series, Thick Film, 1.6 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C