RK73B1JRTTD153J
Mfr.Part #
RK73B1JRTTD153J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 15K OHM 5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Base Product Number :
RK73B1J
Supplier Device Package :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Composition :
Thick Film
Product Status :
Active
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Failure Rate :
Resistance :
15 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Datasheets
RK73B1JRTTD153J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JRTTD153J
RK73-RT Series, Thick Film, 15 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C