RK73B1JRTTD113G
Mfr.Part #
RK73B1JRTTD113G
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 11 KOHM 2% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Base Product Number :
RK73B1J
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
RK73-RT
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
11 kOhms
Tolerance :
±2%
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Datasheets
RK73B1JRTTD113G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1JRTTD113G
RK73-RT Series, Thick Film, 11 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±2%, -55°C ~ 155°C