RK73B1HTTC513G
Mfr.Part #
RK73B1HTTC513G
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES 51K OHM 2% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RK73B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PRESSED PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
51kOhm
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RK73B1HTTC513G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1HTTC513G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 51kOhm, 0.05W 1/20W, ±2%, -55°C~155°C