RK73B1HRTTC271J
Mfr.Part #
RK73B1HRTTC271J
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES 270 OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistance :
270Ohms
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Datasheets
RK73B1HRTTC271J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1HRTTC271J
RK73-RT Series, Thick Film, 270Ohms, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~155°C