RK73B1ETTP912J
Mfr.Part #
RK73B1ETTP912J
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 9.1K OHM 5% 1/10W 0402
Stock
600
In Stock :
600
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
500μm
Series :
RK73B
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
0402
Power Rating :
63mW
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
1005
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance :
9.1kOhms
Height :
350μm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RK73B1ETTP912J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ETTP912J
RK73B Series, Thick Film, 9.1kOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C