RK73B1ETTP625G
Mfr.Part #
RK73B1ETTP625G
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 6.2M OHM 2% 1/10W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
6.2mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
RK73B
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±2%
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RK73B1ETTP625G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ETTP625G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 6.2MOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C