RK73B1ETTP303J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B1ETTP303J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 30K OHM 5% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155°C
Military Standard :
Not
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Depth :
500μm
Width :
500μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Height :
350μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RK73B
Voltage - Rated DC :
50V
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance :
30kOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RK73B1ETTP303J
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ETTP303J
RK73B Series, Thick Film, 30kOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Description:
KOA Speer Chip Resistor - Surface Mount RK73B1ETTP303J is a thick film resistor with a power rating of 0.1W and a resistance value of 30Kohms with a tolerance of 5%.
Features:
- Power rating of 0.1W
- Resistance value of 30Kohms
- Tolerance of 5%