RK73B1ETTP244G
Mfr.Part #
RK73B1ETTP244G
Description
RES 240K OHM 2% 1/10W 0402
Series :
RK73B
Resistance :
240kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Working Voltage :
75V
Datasheets
RK73B1ETTP244G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ETTP244G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 240kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C