RK73B1ETTP224G
Mfr.Part #
RK73B1ETTP224G
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 220K OHM 2% 1/10W 0402
Resistance :
220kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Series :
RK73B
Factory Lead Time :
9 Weeks
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2%
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RK73B1ETTP224G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ETTP224G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 220kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C