RK73B1ETTP102G
Mfr.Part #
RK73B1ETTP102G
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 1K OHM 2% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±2%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Series :
RK73B
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RK73B1ETTP102G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ETTP102G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73B Series, Thick Film, 1kOhm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C