RK73B1ERTTP470G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73B1ERTTP470G
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 2% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RK73-RT
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
47Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
75V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RK73B1ERTTP470G
KOA Speer Electronics, Inc. RK73B1ERTTP470G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73-RT Series, Thick Film, 47Ohm, 0.1W 1/10W, ±2%, -55°C~155°C