RJL5013DPP-E0#T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RJL5013DPP-E0#T2
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
RJL5013DPP - N CHANNEL MOSFET
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Power Dissipation (Max) :
30W (Tc)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1400 pF @ 25 V
Operating Temperature :
150°C
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A (Ta)
Product Status :
Obsolete
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) :
±30V
FET Feature :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
510mOhm @ 7A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220FP
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Type :
N-Channel
Series :
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
RJL5013DPP-E0#T2
N-Channel 510mOhm @ 7A, 10V ±30V 1400 pF @ 25 V 37.6 nC @ 10 V 500 V TO-220-3 Full Pack
RJL5013DPP-E0#T2 Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1400 pF @ 25 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 500 V.
RJL5013DPP-E0#T2 Features
a 500 V drain to source voltage (Vdss)