RJK6013DPP-E0#T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RJK6013DPP-E0#T2
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO220FP
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Published :
Power Dissipation-Max :
30W Tc
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Ta
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37.5nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
700m Ω @ 5.5A, 10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Continuous Drain Current (ID) :
11A
Number of Pins :
3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1450pF @ 25V
Datasheets
RJK6013DPP-E0#T2
Intersil (Renesas Electronics Corporation) RJK6013DPP-E0#T2
N-Channel Tube 700m Ω @ 5.5A, 10V ±30V 1450pF @ 25V 37.5nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack
RJK6013DPP-E0#T2 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1450pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [11A], which is its maximum continuous current.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
RJK6013DPP-E0#T2 Features
a continuous drain current (ID) of 11A
a 600V drain to source voltage (Vdss)