RHA0E821MCN1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RHA0E821MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Height Seated (Max) :
0.264 6.70mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Polarity :
POLARIZED
Length :
9mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
820µF
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Terminal Shape :
Flat
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
4.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
Series :
FPCAP, RHA
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Height :
8.3mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Leakage Current :
700µA
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
2.5V
Size Code :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Published :
Datasheets
RHA0E821MCN1GS
Nichicon RHA0E821MCN1GS
820μF ±20% Radial, Can - SMD 0.264 6.70mm Tape & Reel (TR) 8mOhm FPCAP, RHA Surface Mount Polymer General Purpose