RGH2012-2E-P-471-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGH2012-2E-P-471-B
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Height :
508μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
470Ohm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
125V
Additional Feature :
High Precision
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Series :
RGH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
250mW
Surface Mount :
yes
Published :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Susumu RGH2012-2E-P-471-B
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 470Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C