RGH2012-2E-P-131-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGH2012-2E-P-131-B
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR
Additional Feature :
High Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
100V
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RGH
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
130Ohm
Height :
508μm
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Susumu RGH2012-2E-P-131-B
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 130Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C