RGH2012-2E-P-363-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGH2012-2E-P-363-B
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
RGH
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power Rating :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
400μm
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
36kOhm
Surface Mount :
yes
Susumu RGH2012-2E-P-363-B
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 36kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C