RGH1608-2C-P-164-B
Mfr.Part #
RGH1608-2C-P-164-B
Description
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/6W 0603
Working Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
160kOhm
Max Power Dissipation :
167mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
TR
Susumu RGH1608-2C-P-164-B
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RGH Series, Thin Film, 160kOhm, 0.167W 1/6W, ±0.1%, -55°C~155°C