RGC2512DTC820K
Mfr.Part #
RGC2512DTC820K
Description
RES, 2512, 820 KOHM, 0.5%, 50 PP
Voltage Rating :
250 V
Length :
6.3 mm
Size / Dimension :
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power Rating :
1 W
Resistance :
820 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
0.55 mm
Width :
3.2 mm
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
1W
Datasheets
RGC2512DTC820K
Stackpole Electronics, Inc. RGC2512DTC820K
RGC Series, Thick Film, 820 kOhms, 1W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C