RGC2010DTC120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC2010DTC120K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 2010, 120 KOHM, 0.5%, 50 PP
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Voltage Rating :
200 V
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Package :
Digi-Reel?
Height :
0.55 mm
Failure Rate :
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminations :
2
Features :
Technology :
Thick Film
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
5 mm
Resistance :
120 kOhms
Product Status :
Active
Series :
RGC
Application :
Automotive Grade
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Ratings :
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Width :
2.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RGC2010DTC120K
Stackpole Electronics, Inc. RGC2010DTC120K
RGC Series, Thick Film, 120 kOhms, 0.75W, 3/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C
Description: The Stackpole Electronics RGC2010DTC120K is a surface mount chip resistor with a resistance of 120K ohms and a tolerance of 0.5%. It has a power rating of 3/4W and a size of 2010.
Features:
- Surface mount design
- Resistance of 120K ohms
- Tolerance of 0.5%