RGC2512DTC75R0
Mfr.Part #
RGC2512DTC75R0
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES, 2512, 75 OHM, 0.5%, 50 PPM,
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
Power Rating :
1 W
Technology :
Thick Film
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Features :
Product Status :
Active
Length :
6.3 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height :
0.55 mm
Application :
Automotive Grade
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
250 V
Resistance :
75 Ohms
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Width :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Datasheets
RGC2512DTC75R0
Stackpole Electronics, Inc. RGC2512DTC75R0
RGC Series, Thick Film, 75 Ohms, 1W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C