RGC2512DTC1K10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RGC2512DTC1K10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 2512, 1.1 KOHM, 0.5%, 50 PP
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Features :
Width :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Failure Rate :
Tolerance :
±0.5%
Height :
0.55 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Package :
Digi-Reel?
Voltage Rating :
250 V
Size / Dimension :
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Resistance :
1.1 kOhms
Series :
RGC
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Power Rating :
1 W
Product Status :
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
Automotive Grade
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thick Film
Length :
6.3 mm
Composition :
Thick Film
Datasheets
RGC2512DTC1K10
Stackpole Electronics, Inc. RGC2512DTC1K10
RGC Series, Thick Film, 1.1 kOhms, 1W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C