RGC2010DTC3K30
Mfr.Part #
RGC2010DTC3K30
Description
RES, 2010, 3.3 KOHM, 0.5%, 50 PP
Features :
Length :
5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
Automotive Grade
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Voltage Rating :
200 V
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Height :
0.55 mm
Width :
2.5 mm
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Composition :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Technology :
Thick Film
Resistance :
3.3 kOhms
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
Datasheets
RGC2010DTC3K30
Stackpole Electronics, Inc. RGC2010DTC3K30
RGC Series, Thick Film, 3.3 kOhms, 0.75W, 3/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C